Badanie plodnosci jelenia gora

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z znaczeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?Badanie to powinno się przeprowadzić w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je spełnić również po różnego typie urazach w okolicy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą zostać wykonane pewne standardy. Negatywnie na zysk mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać odebrana w stanie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać dostarczona w dobry sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi poleca się także nowego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być jeszcze wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono forma kojarzenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie żyć ich tak znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i różnego typie infekcje. W projektu ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.